Ubezpieczenie
Firmowe / Zawodowe
Nie jest ważne czy Twoja firma ma już ugruntowaną pozycję na rynku, czy dopiero zaczynasz rozkręcać swój biznes – na każdym etapie WARTO pomyśleć o kompleksowym ubezpieczeniu firmy, które w razie potrzeby zapewni płynność finansową i ochronę majątku.
Na pewno zastanawiasz się ile kosztuje takie ubezpieczenie firmy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cena jest uzależniona od wielu czynników i najlepiej konsultować ją indywidualnie. Znaczenie mają:
– rodzaj prowadzonej działalności, jego skala oraz ryzyko, jakie ze sobą niesie,
– co konkretnie chcesz ubezpieczyć, a możesz naprawdę sporo: budynek, lokal, nakłady inwestycyjne, wyposażenie, sprzęt elektroniczny przenośny i stacjonarny w biurze i poza nim, środki obrotowe, dane i koszty ich odtworzenia, maszyny i urządzenia do produkcji, gotówkę w lokalu, kasie i w transporcie
– rodzaj potrzebnego ubezpieczenia (od kradzieży, zdarzeń losowych, ALLRISK, dewastacja mienia, stłuczenia szyb, elektronika itd.)
– wysokość sum ubezpieczenia (wyrażona według wartości odtworzeniowej, rzeczywistej, czy księgowej brutto) oraz zakres ubezpieczenia na poszczególne ryzyka,
– dotychczasowy przebieg ubezpieczenia (jeśli posiadałeś),
– możliwość rozłożenia na raty.
Dodatkowo można dobrać kolejne zakresy, klauzule takie jak np. ubezpieczenie stałych kosztów działalności, maszyn od awarii itd., które masz szansę dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań.
Pamiętaj, że korzyści z ubezpieczenia mogą być w razie szkody niewspółmierne do poniesionych kosztów.
Dobra informacja jest taka, że przygotowanie oferty nic nie kosztuje – może troszeczkę Twojego cennego czasu.
OC DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Gabinet kosmetyczny, restauracja, warsztat samochodowy, ekipa remontowa czy duża firma produkcyjna – dla każdej branży zaproponujemy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które w dzisiejszym czasach powinno być absolutnym minimum posiadanej ochrony. Nierzadko posiadanie takiego ubezpieczenia jest wymagane przez kontrahentów.
Ubezpieczenie OC ma na celu chronić przed wydatkami na pokrycie szkody wyrządzonej osobie trzeciej lub w jej mieniu. Właśnie dlatego ważne jest, aby odpowiednio dostosować zakres ubezpieczenia do specyfiki działalności. Możesz na nas liczyć w tej kwestii.
Oprócz podstawowej ochrony polisę możesz rozszerzyć m.in. o:
– OC pracodawcy,
– OC za produkt,
– OC za szkody w mieniu przyjętym do obróbki lub przechowywanym,
– OC za szkody w środowisku,
– OC najemcy nieruchomości i ruchomości,
– OC za szkody wyrządzone przez podwykonawców,
– OC za szkody wyrządzone przez pojazdy nie objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC
– OC za szkody wyrządzone w podziemnych instalacjach lub urządzeniach w czasie wykonywania prac lub usług. Itd.
Ostateczna cena będzie zależała od wybranego zakresu i sumy gwarancyjnej. Każda dodatkowa klauzula oczywiście zwiększa składkę, ale również rozszerza ochronę. Zawsze warto poznać cenę jak najbardziej kompleksowego pakietu, by móc świadomie podjąć decyzję.
Jeśli nadal nie jesteś przekonany wyobraź sobie, że prowadzisz firmę remontowo-budowlaną. Pracownicy nieodpowiednio umocowali siatki zabezpieczające teren robót wokół budynku, w którym wykonywane jest ocieplenie. Ta nieostrożność spowodowała, że na luksusowy samochód zaparkowany na ulicy spadło wiadro gruzu. Wiadomo, że działanie to nie było celowe. Do szkód jednak doszło, poszkodowane zostały osoby trzecie i odpowiedzialność ponosi Twoja firma, a odszkodowanie zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC. Prawda, że przydatne?
OC ZAWODOWE
Ubezpieczenie OC co do zasady jest dobrowolne, niekiedy jednak przepisy prawa nakładają obowiązek zawarcia takiej umowy.
Głównie będą to takie branże, gdzie wymagana jest specjalistyczna wiedza, wpis do odpowiedniego rejestru czy otrzymanie licencji. Czyli można powiedzieć, że obowiązek dotyczy tych zawodów, których błędy są szczególnie dotkliwe. Jego zakres i minimalna suma ubezpieczenia wynikają z rozporządzeń Ministerstwa Finansów.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą posiadać m.in.:
– notariusz, adwokat, radca prawny
– doradca podatkowy, księgowy prowadzący księgi rachunkowe
– syndyk, nadzorca sądowy, komornik sądowy
– rzecznik patentowy
– pośrednik ubezpieczeniowy (w tym broker)
– pośrednik w obrocie i zarządzaniu nieruchomościami (w tym rzeczoznawca majątkowy)
– detektyw
– podmiot wykonujący działalność leczniczą (w tym lekarz, pielęgniarka, położna)
– organizator imprezy masowej
– dom maklerski
– architekt, inżynier budowlany
– biuro turystyczne (w tym pośrednik)
A co, gdy wykonujesz inny zawód? Nie ważne, czy jesteś fryzjerem, nauczycielem, trenerem sportowym, elektrykiem, inspektorem BHP czy weterynarzem, ważne, że masz świadomość ryzyka związanego z taką działalnością. Wtedy możesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia OC zawodowego.
Pamiętaj, że dobrowolne OC zawodu może rozszerzyć ochronę ubezpieczenia obowiązkowego np. o dodatkowe klauzule czy zwiększenie sumy ubezpieczenia (nadwyżka).
OC PRZEWOŹNIKA KRAJOWEGO I MIĘDZYNARODOWEGO
Najpopularniejsze ubezpieczenie transportowe dla firm, które zawodowo przewożą ładunki w Polsce i Europie. Ubezpieczenie mienia w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym jest dobrowolne, jednak w praktyce klienci firm transportowych wybierają przewoźnika, który dysponuje polisą. Zdecydowanie ułatwia to współpracę i zapewnia szybsze pokrycie roszczeń.
Przedmiotem takiego ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna za szkody powstałe od momentu przyjęcia przesyłki towarowej do przewozu, aż do momentu wydania jej odbiorcy, tj.:
– szkody rzeczowe, polegające na utracie, ubytku lub uszkodzeniu przesyłki, powstałe w czasie pomiędzy przyjęciem przesyłki do przewozu, a jej wydaniem,
– szkody finansowe powstałe w wyniku opóźnienia w dostawie.
WAŻNE!!!Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie jeżeli do uszkodzenia, utraty towaru czy też do szkody finansowej doszło z winy przewoźnika. Nie ponosi on odpowiedzialności za utratę towaru z przyczyn niezależnych od niego.
Podstawowe OC działa, jeśli szkoda wydarzyła się w czasie postoju, który był spowodowany np.:
– wypadkiem lub awarią pojazdu,
– koniecznością udzielenia ofiarom wypadku pierwszej pomocy,
– załatwianie formalności celnych,
– nagłą chorobą kierowcy, która uniemożliwia mu dalszą jazdę,
– kontrolą drogową.
Chcesz poznać ofertę na OCPD? Kluczowe będą takie informacje jak: roczne obroty netto z usług przewozowych (im wyższe obroty, tym wyższa składka), wysokość sumy ubezpieczenia i rodzaj przewożonych towarów, dotychczasowa historia ubezpieczenia (szkodowość), wykupienie dodatkowych klauzul, np.:
– przewóz niebezpiecznych towarów (ADR), przewóz żywych zwierząt, przewóz leków,
– skutki rozboju,
– uszkodzenie palet i kontenerów, które są opakowaniem lub zabezpieczeniem towaru,
– usunięcie pozostałości po szkodzie, w tym utylizację uszkodzonego towaru,
– szkody, które powstały w czasie postoju poza strzeżonym parkingiem
– podniesienie lub wyciągnięcie pojazdu, który miał wypadek.
Pamiętaj, że OC przewoźnika drogowego nie jest obowiązkowe, ale w praktyce może uniemożliwić prowadzenie działalności transportowej.
OC ZAWODOWE PRZEWOŹNIKA DO LICENCJI TRANSPORTOWEJ
W swojej ofercie posiadamy również ubezpieczenie OC zawodu przewoźnika drogowego. Jest to polisa honorowana podczas składania wniosku o przyznanie lub odnowienie licencji transportowej w GITD, przeznaczona dla wszystkich przewoźników wykonujących zarobkowy przewóz towarów.
Ubezpieczenie to powstało w odpowiedzi na wymogi określone w art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE ) 1071/2009 z dnia 21 października 2009 roku
Suma ubezpieczenia ustalana jest w oparciu o liczbę pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności przewozowej i wynosi odpowiednio:
– 9 000 EUR na pierwszy pojazd;
– 5 000 EUR na każdy następny pojazd.
Koszt ubezpieczenia zależy od ilości posiadanych pojazdów:
1 pojazd – 500 zł/pojazd
od 2 do 5 pojazdów – 250 zł/pojazd
pow. 5 pojazdów – 230 zł/pojazd.
CARGO
Ubezpieczenie Cargo w transporcie skierowane jest do właścicieli towarów, chcących zabezpieczyć SWOJE!!! mienie w transporcie. Obejmuje zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy we wszystkich jego odmianach (samochodowy, kolejowy, morski, lotniczy).
Polisę CARGO możesz wykupić, gdy transportujesz towar samodzielnie własnymi lub wypożyczonymi środkami, jak również wtedy, gdy korzystasz z usług firmy transportowej.
Co możesz ubezpieczyć? Np.: towary, surowce, półprodukty, produkty.
Polisa CARGO obejmuje takie ryzyka jak kradzież, rozbój, uszkodzenie i w odróżnieniu do OC przewoźnika chroni przewożony towar także w przypadku klęsk żywiołowych (np. powódź, pożar, huragan, lawina, trzęsienie ziemi, osunięcie ziemi.